ETAP SZKOLNY XXII FESTIWALU PIOSENKI MIĘDZYNARODOWEJ

22 marca 2018 roku, w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej, odbył się etap szkolny XXII Festiwalu Piosenki Międzynarodowej, który w tym roku przebiega
pod hasłem: ,,Piosenka jest dobra na wszystko”. Etap miał wyłonić reprezentantów szkoły
w wojewódzkim finale.

Gdy wszystkie klasy liceum zajęły miejsca, trójka prowadzących zabrała głos. Na początku powitano wszystkich uczestników oraz przedstawiono jury w składzie: pani dyrektor Małgorzata Mrzygłód, pani Dorota Warzocha, pani Adriana Bodnar, pani Marta Łysyganicz, pan Heiz-Peter Keuten oraz pan Jarosław Zygmanowski.

Jako pierwsza, publiczności zaprezentowała się klasa Ia śpiewając piosenkę rosyjskiego zespołu Bum, czyli ,,Kanikuły”. Nie tylko po samym wokalu, ale przede wszystkim po pokazie artystycznym, można było poczuć coraz bliższe wakacje.

Następnie reprezentantka klasy Ib Wiktoria Capaja, w występie solowym, zaśpiewała piosenkę ,,Burn it down” zespołu Linkin Park.

Występ Wiktorii uspokoił nieco rozbawioną jeszcze pierwszym występem publiczność, co było dobrym preludium przed następnym występem.

Na scenie pojawiła się kolejna solowa wokalistka, Magda Dołgoszyja z klasy IIa, która przy akompaniamencie fortepianowym pani Marty Łysyganicz – nauczycielki w bystrzyckiej szkole muzycznej, zaśpiewała piosenkę ,,Je T’aime” belgijsko-francuskiej piosenkarki. Magda już nie sama, a z koleżankami ze swojej klasy, zaprezentowała jeszcze jeden utwór. Tym razem była to piosenka ,,New Rules” przedstawiająca historię pewnej dziewczyny oraz jej rozterek miłosnych. Oprócz świetnego występu wokalnego, dziewczyny przyciągnęły uwagę publiczności ciekawą oprawą taneczną.

Po ich występie, następny wokalista z klasy II b Michał Łukawski wraz z asystującymi mu tanecznie dziewczynami z tej samej klasy, zabrali wszystkich w podróż do Niemiec do roku 1984, gdy powstał jeden z najważniejszych utworów prezentowanego zespołu o nazwie Alphaville. Przebój nosił tytuł ,,Big in Japan”.

Gdy wszyscy wrócili z tej ponadczasowej podróży, a występujący opuścili miejsce dla nich przeznaczone, oczy wszystkich były zwrócone w kierunku następnego uczestnika, którym był Michał Bień z klasy III a. Według wielu osób, był to jeden z faworytów, gdyż Michał jest znany
ze świetnej gry na skrzypcach, co w połączeniu z pięknym wokalem i akompaniamentem fortepianowym Leny Wdowiak, dało imponujący występ, przez co chyba nikt już nie polemizował ze stwierdzeniem, że Michał chce walczyć o wygraną. Zaprezentował on piosenkę Alexandra Rybaka pt. ,,Fairytail”. Oryginalny wykonawca, tą piosenką, zapewnił sobie wygraną na Eurowizji w roku 2009. Może kiedyś usłyszymy tam również Michała?

Na zakończenie klasa IIIb, w składzie Paulina Rutkowska – wokal, Bartosz Wójtowicz – gitara, występujący pod nazwą ,,Skorupiaki”, zaprezentowali kolejny utwór o charakterze miłosnym – ,,Still loving you”.

Po występie nadszedł czas na narady jury. Trwały one dosyć długo, przez co u uczestników dało się zauważyć stres, napięcie i niepewność. Po skończonych obradach, głos zabrał pan Jarosław Zygmanowski. Ogłosił, że do następnego etapu przechodzą:
Michał Bień, Wiktoria Capaja oraz Magdalena Dołgoszyja z piosenką ,,Je T’aime”. Natomiast klasa Ib ze swoim wykonaniem piosenki ,,Kanikuły” oraz Magda, ale ze swoimi koleżankami, będą mieli za zadanie urozmaicić czas oczekiwania na werdykt jury podczas etapu wojewódzkiego.
Po opadnięciu emocji i euforii, związanych z ostatecznymi wynikami, wszystkie klasy wróciły na lekcje.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom występu, a wygranym dodatkowo powodzenia
na następnym etapie, który odbędzie się 6 kwietnia na scenie MGOK w Bystrzycy Kłodzkiej.


Jakub Karmelita