IX PKJP – informacje

REGULAMIN IX POWIATOWEGO KONKURSU JĘZYKA POLSKIEGO DLA SZKÓŁ ŚREDNICH POWIATU KŁODZKIEGO

Organizator: Zespół Szkół Ogólnokształcących

1. Sempołowskiej 13

57-500 Bystrzyca Kł.

Tel. 746442840

Cele konkursu:

1. Wyłanianie talentów i wspieranie uczniów zdolnych w rozwijaniu i poszerzaniu zainteresowań i kompetencji.
  2. Wspieranie uczniów w praktycznym wykorzystaniu zdobytej przez nich wiedzy.
  3. Motywowanie szkół do podejmowania różnorodnych działań w zakresie pracy z uczniem zdolnym.
  4. Promowanie osiągnięć uczniów i ich nauczycieli.

Ustalenia ogólne:

1. Konkurs jest skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
  2. Zestawy zadań oraz schematy oceniania i punktacji do wszystkich etapów konkursu  będą opracowywane przez komisję konkursową powołaną przez organizatora.
  3. Konkurs polega na przedstawieniu komisji pracy konkursowej w postaci pisemnej.
  4. Poniżej znajdują się propozycje dwóch tematów, z których należy wybrać jeden do opracowania.
  5. Konkurs odbywa się w jednej kategorii: proza (esej lub rozprawka).
  6. Prace nie powinny przekroczyć  5 stron tekstu formatu A4, obowiązuje czcionka o rozmiarze 12 i interlinia 1,5 wiersza.
  7. Prace nadsyłamy pocztą w formie wydruków na adres organizatora konkursu z dopiskiem „IX Powiatowy Konkurs Języka Polskiego”.
  8. Komisja szkolna każdą pracę przed sprawdzaniem  zakoduje według procedur podanych w regulaminie.
  9. Uczestników obowiązują terminy podane w regulaminie.
  10. Wyniki II i III etapu zostaną ogłoszone na stronie internetowej konkursu.
  11. Do drugiego etapu komisje szkolne typują maksymalnie trzy najlepsze prace.
  12. Komisja oceniająca nadesłane prace wyłoni najlepsze z nich odrębnie dla każdego tematu.
  13. Wyniki II etapu ( lista zakwalifikowanych uczniów) zostaną przesłane do szkół biorących udział w konkursie do 1. kwietnia 2019r..
  14. III etap konkursu zostanie przeprowadzony w ZSO w Bystrzycy Kł.
  15. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w dniu konkursu.
  16. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się po ogłoszeniu wyników.

Wszyscy opiekunowie nagrodzonych i wyróżnionych prac otrzymają dyplomy- potwierdzenie wysokiej jakości pracy z uczniem zdolnym.

Przebieg konkursu:

1. Konkurs jest trzyetapowy:
  1. I- etap szkolny,
  2. II i III etap- powiatowy,
  1. Eliminacje konkursowe na wszystkich etapach będą przeprowadzane w formie pisemnej.

Ważne terminy:

1. Zgłoszenie udziału i przysłanie pracy: do 22 marca 2019r.
  2. Etap powiatowy, ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród: 9 kwietnia 2019r.

Procedury kodowania prac:

1. Prace uczniów są kodowane na wszystkich etapach konkursu.
  2. Uczeń wpisuje swoje dane osobowe na specjalnej kartce, którą wkłada do koperty opatrzonej godłem, a następnie ją zakleja. To samo godło wpisuje na pracy.
  3. Dane: imię i nazwisko autora pracy, klasę, nazwę i adres szkoły, kod pocztowy i miejscowość, e-mail szkoły oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych należy przesłać wraz z pracą w oddzielnej kopercie
  4. Po zakończeniu pracy pozostawia na stoliku napisaną pracę i kopertę z danymi osobowymi.
  5. Komisja nanosi kody na prace uczniów i koperty.
  6. Koperty z danymi uczniów są zabezpieczone na czas sprawdzania zadań.
  7. Po zakończeniu oceniania prace uczniów zostają rozkodowane.

Zasady oraz procedury sprawdzania i oceniania prac:

1. Na etapie szkolnym prace uczniów są oceniane przez nauczycieli szkoły.
  2. Na etapie powiatowym prace uczniów są oceniane przez nauczycieli (rekrutowanych spośród nauczycieli szkół powiatu kłodzkiego), zgodnie z ustalonymi kryteriami i schematami oceniania.
  3. Członkowie komisji powiatowej oceniają prace uczniów jednocześnie, z możliwością wymiany informacji i wyjaśniania wątpliwości, pod kierunkiem przewodniczącego komisji.

Ogólne kryteria oceny prac konkursowych:

1. Sposób realizacji tematu.
  2. Samodzielność i sposób myślenia.
  3. Precyzja w formułowaniu myśli.
  4. Koncepcja pracy.
  5. Temat własny- pomysł, oryginalność.
  6. Zawartość treściowa pracy.
  7. Jakość i ilość przywoływanych tekstów kulturowych.
  8. Zasób językowy autora.
  9. Swoboda i kreatywność językowa.
  10. Sposób konstruowania wypowiedzi.
  11. Sposób operowania środkami ekspresji.
  12. Sposób kreowania odbioru emocjonalnego.
  13. Kompozycja i spójność pracy.

Koordynatorzy konkursu: Agnieszka Synowiec i Ewa Magierowska

Pliki do pobrania:

Klauzula informacyjna dla uczniów biorących udział w konkursie

Tematy konkursowe I etap