Fizyka może być medialna!

26 września 2018 młodzież maturalna z klasy III a, grupa matematyczno-fizyczna, wzięła udział
w uroczystym zakończeniu edycji stacjonarnej XXI DFN 2018 we Wrocławiu. Gościem specjalnym był dr Tomasz Rożek-fizyk, dziennikarz, autor programu telewizyjnego ,,Sonda 2’’oraz audycji naukowej ,, Pytania z kosmosu’’ w radiowej ,,Trójce’’.
Temat wykładu: ,,Świat z klocków- z czego składa się świat?’’zaintrygował uczestników.
Na przykładzie wykonanych z klocków budowli dzieci wykładowca wyjaśnił budowę atomu. Również w ciekawy sposób przedstawił problem rozbicia atomu i uzyskania energii. Chętni uczestnicy wykładu mogli zmierzyć się z rozbiciem jajka za pomocą kija. Doświadczenia wzbudzały niesamowite emocje wśród publiczności. Wykładowca przedstawił również budowę Wielkiego Zderzacza Hadronów
w CERN-ie. Pokazał możliwość zaobserwowania nowych cząstek elementarnych. Wykład zawierał wiele ilustrowanych prezentacji. Porównanie budowy atomu do rozmiarów PGE Narodowego
w Warszawie pobudziło wyobraźnię każdego uczestnika wykładu. Forma przekazu była niezwykle prosta i dostosowana do wieku publiczności. Przechodząc od klocków do budowy Wszechświata wykładowca rozbudził zainteresowania prawami fizyki i zachęcił do wzbogacania wiedzy.

Link do artykułu http://www.bystrzycaklodzka.pl

Opiekun grupy,
Sylwia Pierzchała-Ryznar

 

All-focus