Twoje życie, Twój wybór

W piątek, 12 października jako redaktorzy gazetki szkolnej wraz z kilkoma klasami z naszej szkoły, dzięki pani Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury – Ewelinie Walczak, mieliśmy przyjemność uczestniczenia w spotkaniu pt. ,,Twoje życie, Twój wybór”, które poprowadzili członkowie zespołu ,,Oddział Zamknięty”, czyli  Krzysztof Jaryczewski i Zbigniew Bieniak.

Panowie rozpoczęli pogadankę od zaprezentowania nam jednej z kultowych piosenek
pt.,, Ten Wasz Świat’’. Następnie poprosili czterech uczniów z publiczności.  Najodważniejsi rozmawiali z piosenkarzami na temat uzależnień i własnej wolności. Z opowiadania pana Jaryczewskiego dowiedzieliśmy się, że jego młodość jest dość trudną historią, dzięki temu sama rozmowa i pogadanka była nietypowa a zarazem interesująca. Każdy z uczniów odpowiadał na pytania piosenkarza dotyczące rozumienia pojęć m.in. wyboru i wolności. Jednogłośnie zgodziliśmy się, że uzależnić można się bardzo łatwo w zasadzie od każdego typu używek i że one same ograniczają naszą wolność i dobrą wolę. Używki wpływają na nasze zachowanie i w większości przypadków utrata kontroli nad ich zażywaniem skutkuje stratą wszystkiego.
Dlaczego ludzie sięgają po używki?
Na to pytanie też odpowiedzieliśmy. Większość ludzi sięga po tego typu środki, by się odstresować, ukoić smutek czy też są one lekiem na samotność. Jednak takie postępowanie nie prowadzi
do niczego dobrego. Praktycznie każdy uzależniony człowiek uważa, że panuje nad tym, co robi, ale jeśli ktoś z nas zauważa coś niepokojącego w zachowaniu osoby nadużywającej na przykład alkohol, powinna się zgłosić do specjalisty i spróbować pomóc tej osobie. Wolność to indywidualna cecha każdego człowieka.  Piosenkarz przytoczył cytat ,,Nasza wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.’’. Pomimo tego  że łatwiej dostosować się do zasad narzuconych
przez nas samych, powinniśmy akceptować rzeczy niezależne od nas

Po wysłuchaniu drugiej piosenki zespołu panowie poprosili na scenę kolejne cztery osoby. Tym razem poruszyli oni temat tego, czym dla każdego z nas jest życie, przyjaźń i miłość.  Definiując życie,  określiliśmy je jako drogę dążenia do celu i wykorzystania go w pełni. Osoba uzależniona nie wykorzysta życia w pełni ani nie  „nauczy” się żyć, będąc uwieziona przez nałóg.   Kolejną ważną kwestią jest miłość i przyjaźń. Są to relacje podobne do siebie; w obu przypadkach zależy nam na dobru drugiej osoby i bezinteresownej  pomocy.
Czy można kochać coś innego, czy tylko drugiego człowieka?

Pojęcie „zamiłowanie” nie pojawiło się z niczego, więc możemy kochać swoje zwierzątko, pracę, hobby, ale wszystko w granicach rozsądku, bo od tego też można się uzależnić, np. zakupoholizm. Jednak kiedy nie kochamy i nie akceptujemy samych siebie, nie damy szczerej miłości drugiej osobie, bo przecież nie możemy dawać czegoś, czego sami nie mamy. Trzeba akceptować swoje wady i stale doskonalić swoje zalety.  Jeśli chcemy zmieniać świat, najpierw musimy zacząć
od siebie.

Spotkanie zakończyliśmy wysłuchaniem kolejnych dwóch piosenek. Podziękowaliśmy piosenkarzom gromkimi brawami. Pani Dyrektor Miejsko -Gminnego Ośrodka Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej wraz z dwiema uczennicami z naszej szkoły wręczyła panom drobny podarunek i jeszcze raz oficjalnie podziękowaliśmy za rozmowę.
Taka lekcja chyba na długo zastanie nam w pamięci i każdy weźmie sobie do serca usłyszane rady.

 Wiktoria Szymańska