Strzał w dziesiątkę

26 października mieliśmy przyjemność poprowadzić spotkanie z olimpijką, panią Renatą Mauer – Różańską. Spotkanie to rozpoczęło się na trzeciej godzinie lekcyjnej. Zaczęliśmy od powitania wszystkich naszych gości: pani Renaty Mauer – Różańskiej, pana Unkasa Gałka – prezesa klubu strzeleckiego Barys, pana Janusza Świstaka – członka tego klubu oraz byłego nauczyciela przysposobienia obronnego w szkole pani Mauer – Różańskiej. Przybyła także wiceburmistrz Bystrzycy Kłodzkiej – pani Beata Hucaluk – Szpanier.

Po krótkiej przemowie pana dyrektora naszej szkoły, nasz specjalny gość zaczął opowiadać
o swoich strzeleckich dokonaniach.

Pani Mauer – Różańska zaczęła od samego początku, czyli jak „poznała się” ze strzelectwem. Oczywiście oprócz lekcji przysposobienia obronnego zaczęła chodzić na kółko strzeleckie.
Stało się to drogą całkowitego przypadku. Po swoich pierwszych oddanych strzałach inni koledzy
z kółka (i sam nauczyciel) nie mogli uwierzyć, jak celne to były strzały. Te zajęcia z pewnością musiały nauczyć ją wiele cierpliwości.

Oczywiście, zdarzały się momenty, kiedy los nie był przyjazny. Pani Renata Mauer – Różańska miała jeden  wypadek drogowy, na skutek którego musiała poddać się półrocznej rehabilitacji.
Lecz nie oznaczał on spadku formy naszej mistrzyni, przeciwnie – dało to motywację do działania
i pozwoliło wrócić na strzelnicę. Podczas swojej kariery zawodowej Pani Mauer-Różańska poradziła sobie z wychowaniem córki. W okresie macierzyństwa każdą wolną chwilę poświęcała treningom i przygotowaniom do zbliżających się igrzysk.

Nasz gość, prócz srebrnych i złotych medali na Mistrzostwach Świata w Moskwie, Mediolanie
i Barcelonie w strzelaniu z karabinu pneumatycznego, może się pochwalić dorobkiem olimpijskim. W 1996 roku w Atlancie zdobyła złoto w konkurencji karabin pneumatyczny i brąz w konkurencji karabin 3 postawy, a 4 lata później, w Sydney kolejne złoto, tym razem w konkurencji karabin
3 postawy.

Historia Pani Renaty Mauer – Różańskiej, którą nam osobiście opowiedziała, na pewno powinna nam dać dużo do myślenia. Jest to doskonały przykład tego, że jeśli systematycznie i dokładnie będziemy dążyć do celu, nawet gdy na naszej drodze życia napotkamy pewne przeszkody, to osiągniemy sukces. Wystarczy tylko wiara w samych siebie i motywacja.

 

Paulina Stańczyk i Hubert Hajduk