Wirtualna lekcja

W ramach projektu p. Krzysztofy Olejnik-Boczoń uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niecodziennej lekcji fizyki pt. „Fizyka niezbędna w medycynie – ultrasonografia”. Odbyły się one  z wykorzystaniem Skype`a. Zajęcia poprowadzili: prof. dr hab. n. med. Małgorzata Wierzbicka, lek. med. Hanna Klimza oraz dr n. med. Jarosław Kałużny. W pierwszej części zajęć młodzi pasjonaci fizyki opisali budowę i działanie ultrasonografu, a pani prof. Wierzbicka przeniosła ich w świat medycyny, tłumacząc ważne elementy badania USG. Lek. med. H.Klimza wyjaśniła rolę badań USG u kobiet w ciąży. Dr n. med. J Kałużny opowiedział o istocie barw w badaniu dopplerowskim, czyli badaniu wydajności żył i tętnic z pomocą USG. Młodzi fizycy mieli sporo pytań do specjalistów. Spotkanie pokazało uczniom, jak ważna jest fizyka w dziedzinie medycyny.

Nowoczesna forma zajęć sprawiła, że uczniowie już przygotowują się do następnych. Tym razem tematem przewodnim będą lasery.

 

Wiktoria Szymańska