Między duchem a materią pośredniczy matematyka

XXII Dolnośląski Festiwal Nauki. Wrocław. Spotkanie z pasjonatem fizyki

W środę 25 września br. wraz z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego w Bystrzycy Kłodzkiej byłem na wykładzie dziennikarza naukowego – Karola Wójcickiego w budynku Politechniki Wrocławskiej w ramach uroczystego zakończenia edycji stacjonarnej XXII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Byli z nami też nauczyciele fizyki i informatyki: S.Pierzchała-Ryznar, K.Olejnik-Boczoń i W.Jacuk. Karol Wójcicki to przede wszystkim zapalony pasjonat astronomii, prezenter telewizyjny, prowadził programy naukowe na kanałach TVN Turbo i Discovery Science, często gościnnie występuje w programach telewizji śniadaniowej i innych. Jest fotografem, podróżnikiem, dziennikarzem naukowym, prowadzi największy, astronomiczny fanpage w Polsce: „Z głową w gwiazdach”. Laureat nagrody Popularyzatora Nauki 2015, jest związany z Centrum Nauki Kopernik.

Tematem wykładu były tytułowe „Ciemność dnia, światła nocy”, czyli zaćmienia Słońca i zorze polarne. Karol Wójcicki przemierza cały świat w poszukiwaniu przygód, ciekawych zjawisk astronomicznych i aby zrobić jak najlepsze zdjęcia. Spędza około trzech miesięcy w roku na obserwowaniu i fotografowaniu zórz polarnych. W tym celu wyjeżdża najczęściej do Norwegii lub Islandii. Widział także trzy całkowite zaćmienia Słońca, które oglądał w Chile i na Syberii. Całkowite zaćmienie Słońca to jedno z najrzadszych zjawisk astronomicznych, spędził je bezpośrednio pod cieniem Księżyca, co jest niesamowite. Podczas oglądania tego zjawiska jednocześnie fotografował to, co widzi. Dziennikarz opowiadał o swoich przeżyciach i pokazywał wspaniałe fotografie. Zachęcał młodzież do poznawania świata nauki, chciał nas przekonać, że nauka może być bardzo ciekawa i polecał, abyśmy znaleźli swoją pasję w życiu. Okazało się, że zjawiska, takie jak zorze polarne są dostępne prawie dla każdego i nie są tak bardzo odległe, jakby się zdawało, ponieważ zorze pojawiają się w Skandynawii czy na Islandii i można je sfotografować każdym lepszym smartphone’em. Wykład był bardzo ciekawy, zaskakiwał nas informacjami oraz zdjęciami. Pozwolił lepiej poznać świat astronomii oraz zrozumieć, jak powstają zorze polarne i jak dochodzi do zaćmień Słońca.

-Karol Wójcicki, opowiadając nam o zjawisku zaćmienia Słońca i zorzy polarnej, wyjaśnił, dlaczego są one tak niezwykłe, patrząc na wymagania, które tylko nasza planeta spełnia w całym odkrytym przez nas wszechświecie. Dowiedzieliśmy się, że są mapy, które pokazują miejsca, gdzie można zobaczyć zaćmienie Słońca. Z wielkim entuzjazmem dzielił się swoimi przeżyciami zdobytymi podczas podróży po świecie, które uchwycił na zdjęciach i filmach – podsumował Brunon

Maciej Balcer klasa matematyczno-fizyczna LO

btr