WSPOMNIENIE DFN W BYSTRZYCY KŁODZKIEJ

Między duchem a materią i matematyką u nas pośredniczy … fizyka

Uroczysta Inauguracja XI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Bystrzycy Kłodzkiej. Gościem honorowym była Pani prof. dr hab. n. med. Alicja Chybicka, która wygłosiła wykład inauguracyjny : „Jak zdrowo żyć?”

Konkurs ,, Elektryka prąd nie tyka’

W ramach regionalnej edycji XXII DFN w naszej szkole pasjonaci fizyki z I c LO pod merytoryczną opieką p. Sylwii Pierzchały-Ryznar przygotowali dla uczniów szkoły podstawowej doświadczenia fizyczne. Skorzystali z oferty uczniowie klasy szóstej ze Szkoły Podstawowej ze Szczytnej. Nie zawiedli się. Licealiści po rozłożeniu sprzętu zaprezentowali przykładowy mechanizm polegający na połączeniu żarówki z prądem i tym samym jej zapaleniu poprzez wzrost napięcia w urządzeniu. Uczestnicy warsztatów podzieleni zostali na pięć zespołów, później pod kierunkiem licealistów i p. Sylwii Pierzchały-Ryznar budowali obwody. Praca miała charakter konkursu, więc były też nagrody.

Marcin Jabłoński

Zadania konkursowe wcale nie były proste. Uczniowie musieli poradzić sobie z układem obwodów elektrycznych z zestawu ,,Sondy”. Na szczęście z pomocą licealistów poszło im to szybko i sprawnie. Dzieci, oprócz zdobywania wiedzy świetnie się bawiły. Nie zabrakło również pokazu ciekawych doświadczeń fizycznych.

Wiktoria Gąsior

Dużo było tych zadań. W krótkim czasie każdy zespół miał wykonać sześć konkretnych układów elektrycznych. Rywalizacja jednak sprawiała uczniom radość i wywoływała wiele emocji u wszystkich. Zwycięzcy otrzymali festiwalowe nagrody i dyplomy.

Emilia Kruk

Każda grupa starała się stworzyć zamknięty obwód elektryczny, taki jak w instrukcji doświadczenia.

W kolejnych zadaniach poziom trudności wzrastał. Od uczniów wymagano także wykonania pomiarów, a nawet obliczenia oporu elektrycznego. Mimo że moja grupa zajęła ostatnie miejsce, to i tak jestem z nich dumny.

Brunon Złotowski