Nie tylko Jarmark Bożonarodzeniowy

6 grudnia 2019 roku, w mikołajki, odbyła się tradycyjnie coroczna, przedświąteczna wycieczka szkolna uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Bystrzycy Kłodzkiej do Wrocławia, zorganizowana przez pana Jarosława Zygmanowskiego. Wzięło w niej udział 118 uczniów.  

Była ona podzielona na dwie części: część muzealną oraz udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym. Grupa ponad 120 osób poszła do dwóch wrocławskich muzeów: Muzeum Miejskiego oraz Narodowego. Wystawa, którą ja zwiedzałem, znajduje się w Muzeum Miejskim. Zwiedzaliśmy Apartamenty królewskie, niegdyś zamieszkiwane przez takich królów jak Fryderyk II Wielki czy Fryderyk Wilhelm II. Są to królowie pruscy, którzy w swoich czasach uważani byli przez Prusaków za wielkich władców budujących imperium. Niestety, dla Polaków byli oni wrogami i zaborcami. Wykorzystali trudne czasy w Polsce i to między innymi oni przyczynili się do wszystkich trzech rozbiorów Polski. Jak wiadomo — Wrocław nie zawsze znajdował w granicach Polski, dlatego ci królowie mieli swoje pałace na Dolnym Śląsku. Inni słuchali historii Wrocławia w czasach PRL, trzecia grupa poznawała rozkwit sztuki i nauki w XVI i XVII w. 
Mimo okresu przedświątecznego zawsze warto zaczerpnąć trochę wiedzy historycznej, a dodatkowo przewodniczka opowiadała bardzo ciekawie i absorbowała uwagę.  

Hubert Hajduk