ZŁOTE SZKOŁY NBP

Złote Szkoły NBP-spotkanie z Ekspertem. ZSO w Bystrzycy Kłodzkiej uczestniczy w projekcie Złote Szkoły NBP. Członkami drużyny są uczniowie klas licealnych. Opiekunami drużyny są Sylwia Pierzchała-Ryznar, Krzysztofa Olejnik oraz Daniel Kruk. Dnia 13.04.2021 odbyło się spotkanie on-line z p. Ireneuszem Hoffmanem – ekspertem w dziedzinie bankowości. Poruszone zostały zagadnienia: pierwsze konto bankowe i karta płatnicza – sprzymierzeńcy roztropnych użytkowników oraz umiejętność zarządzania ryzykiem – o rodzajach ubezpieczeń w tym o ubezpieczeniach emerytalnych. ,,Dzięki projektowi dowiedzieliśmy się, że my młodzi ludzie będziemy mieli gorsze emerytury niż teraz mają osoby starsze ponieważ, liczba ludzi w wieku poprodukcyjnym jest coraz większa, a grupa w wieku przedprodukcyjnym maleje, więc za pewien czas wszystkie źródła świadczeń emerytalnych się rozwiną i emerytury będą mniejsze. Wiemy też, że możemy zwracać wadliwe produkty. Możemy domagać się zwrotu pieniędzy za zakupiony bilet lotniczy, który się nie odbył.’’ Michał Jóźwiak ,,Wiemy też jak działają prywatne aktywa emerytalne, i że przede wszystkim przy wybraniu tej inwestycji emerytalnej, tak jak każdej innej, trzeba przeczytać wszystkie punkty umowy.’’ Dominika Jadwisieńczak ,,Dzięki projektowi dowiedzieliśmy się o stosunkowo niedawno wprowadzonych formach płatności takich jak między innymi „BLIK”. Wiemy również w jakich sytuacjach możemy zwracać zakupione przedmioty, oraz kiedy należy nam się 100% zapłaconej przez nas ceny. Dowiedzieliśmy się również iż konto w banku jest w większości przypadków zupełnie darmowe, dla młodych ludzi.’’ Kacper Ryng ,,Dzięki wykładowi wiemy co to jest konto osobiste oraz do czego służy. Rozróżniamy również rodzaje kont osobistych. Znamy rodzaje i funkcje Rachunków Oszczędnościowo-rozliczeniowych. Poznaliśmy różne funkcje i usługi kont w ofercie banku, np: karta płatnicza, blik, NFC, naklejka itp. Dowiedzieliśmy się również jakie są koszty prowadzenia konta w różnym wieku oraz co to jest pełnomocnictwo i dyspozycja. Ponadto na wykładzie było mówione o usługach dodatkowych i rodzajach ubezpieczeń oraz na co zwracać uwagę. Znamy również źródła świadczeń emerytalnych.’’ Martyna Koczela Projekt Złote Szkoły NBP porusza ważne sprawy ekonomiczne i wdraża młodych ludzi w systemy bankowe.