Projekt ZŁOTE SZKOŁY NBP

Złote Szkoły NBP

,,Bezpieczne przechowywanie pieniędzy. Jak są chronione depozyty w bankach?  Ryzyko pułapki rosnącego zadłużenia. Co trzeba wiedzieć o szybkich pożyczkach? ‘’

Dnia 1 marca 2022 w naszej szkole przeprowadzone zostały warsztaty  z dyrektorem banku  Ireneuszem Hofmanem, który ma już 25 lat doświadczenia w oddziale banku. Tematami jakie poruszaliśmy były:

  • Zagrożenia związane z produktami finansowymi oferującymi wysoką stopę zwrotu
  • Bezpieczne przechowywanie pieniędzy. Jak są chronione depozyty w bankach
  • Ryzyko pułapki rosnącego zadłużenia. Co trzeba wiedzieć o szybkich pożyczkach

W pierwszej części warsztatów w sposób profesjonalny prowadzący opowiedział o praktycznych zasad bezpiecznego przechowywania pieniędzy w bankach.

Rozwinęliśmy temat upadających banków, czyli banków które tracą płynność finansową. Poznaliśmy na czym polegają depozyty w bankach. Dowiedzieliśmy się skąd banki biorą pieniądze na kredyty, czyli jak bank generuje pieniądze przez tworzenie Depozytów przez klientów, żeby inni klienci mogli wziąć kredyt. Banki nie mają własnych pieniędzy, ale zarządzają pieniędzmi klientów.  Dowiedzieliśmy się też, że Polska jest chwalona przez Bank Europejski i pomimo że nasz kraj jest zadłużony to nie jest tak bardzo zadłużony jak gospodarki zachodnie. Wiemy po tym spotkaniu, że Europejski Bank zajmuje się tym samy co nasz Narodowy Bank Polski tylko że w strefie euro. Dowiedzieliśmy się o programach ochrony klienta takich jak Bankowy Fundusz Gwarancyjny który ochrania nasze depozyty do 100 tysięcy euro. Banki nie mogą dodrukowywać tyle pieniędzy, ile chcą.

W drugiej części warsztatów praktycznie zajmowaliśmy się problemami bezpieczeństwa finansowego.  Prowadzący przeprowadzał rozmowę z potencjalnymi klientami banku. Najbardziej aktywni uczestnicy otrzymali nagrody.