Projekt ZŁOTE SZKOŁY NBP

Złote Szkoły NBP

,,Bezpieczne przechowywanie pieniędzy. Jak są chronione depozyty w bankach?  Ryzyko pułapki rosnącego zadłużenia. Co trzeba wiedzieć o szybkich pożyczkach? ‘’

Dnia 1 marca 2022 w naszej szkole przeprowadzone zostały warsztaty  z dyrektorem banku  Ireneuszem Hofmanem, który ma już 25 lat doświadczenia w oddziale banku. Tematami jakie poruszaliśmy były:

• Zagrożenia związane z produktami finansowymi oferującymi wysoką stopę zwrotu
  • Bezpieczne przechowywanie pieniędzy. Jak są chronione depozyty w bankach
  • Ryzyko pułapki rosnącego zadłużenia. Co trzeba wiedzieć o szybkich pożyczkach

W pierwszej części warsztatów w sposób profesjonalny prowadzący opowiedział o praktycznych zasad bezpiecznego przechowywania pieniędzy w bankach.

Rozwinęliśmy temat upadających banków, czyli banków które tracą płynność finansową. Poznaliśmy na czym polegają depozyty w bankach. Dowiedzieliśmy się skąd banki biorą pieniądze na kredyty, czyli jak bank generuje pieniądze przez tworzenie Depozytów przez klientów, żeby inni klienci mogli wziąć kredyt. Banki nie mają własnych pieniędzy, ale zarządzają pieniędzmi klientów.  Dowiedzieliśmy się też, że Polska jest chwalona przez Bank Europejski i pomimo że nasz kraj jest zadłużony to nie jest tak bardzo zadłużony jak gospodarki zachodnie. Wiemy po tym spotkaniu, że Europejski Bank zajmuje się tym samy co nasz Narodowy Bank Polski tylko że w strefie euro. Dowiedzieliśmy się o programach ochrony klienta takich jak Bankowy Fundusz Gwarancyjny który ochrania nasze depozyty do 100 tysięcy euro. Banki nie mogą dodrukowywać tyle pieniędzy, ile chcą.

W drugiej części warsztatów praktycznie zajmowaliśmy się problemami bezpieczeństwa finansowego.  Prowadzący przeprowadzał rozmowę z potencjalnymi klientami banku. Najbardziej aktywni uczestnicy otrzymali nagrody.

[19:28] Sylwia Pierzchała-Ryznar

W ramach projektu ,, Złote szkoły NBP ” przeprowadzone zostały liczne lekcje o bezpiecznych finansach, składzie chemicznym monet, walut w różnych krajach.Dnia 10 marca 2022 w klasie IIa odbyły się zajęcia z chemii, na których ambasadorzy projektu przeprowadzili doświadczenie. Dotyczyło ono oczyszczania monet za pomocą domowych produktów. Uczniowie zmieszali sodę oczyszczoną z sokiem z cytryny i umieścili w roztworze monetę 2 zł. Po jakimś czasie wyciągnięty pieniądz był odrdzewiony i zdecydowanie czstszy niż na początku.
Przed wykonaniem doświadczenia oglądnęliśmy również prezentację jednej z uczennic na temat pieniędzy. Dowiedzieliśmy się m.in. co to jest moneta, jak zamienia się pieniądze, poznaliśmy skład chemiczny monety oraz kilka ciekawostek na ich temat.

[19:29] Sylwia Pierzchała-Ryznar

10 marca klasa 3a wzięła udział w lekcji chemii z projektu Złote Szkoły NBP. . Uczeń klasy 3a  Przemysław Szarłowski przygotował prezentacje multimedialną dzięki której dowiedzieliśmy się z jakich pierwiastków i substancji chemicznych wytłoczone były monety kiedyś i są obecnie. Na lekcji były również przedstawione doświadczenia które pokazały jak w domowy sposób można wyczyścić zardzewiałą monetę. Doświadczenie wykonali Marcel Wojtyła, Michał Szarota i Jakub Jaśkowiak. Do prezentacji była również dołączona prezentacja multimedialna pt: „Dlaczego monety zielenieją”

[19:29] Sylwia Pierzchała-Ryznar

Dnia 11 marca klasa 3a wzięła udział w projekcie Złote Szkoły NBP, którego ideą jest rozwijanie kompetencji ekonomicznych młodego pokolenia. Celem programu jest aktywizowanie nauczycieli i uczniów oraz stworzenie sieci szkół zaangażowanych w poszerzanie edukacji ekonomicznej. Podczas prezentacji wykonanych przez innych uczniów klasy 3a dowiedzieliśmy się o walutach, demografii oraz wielu informacjach o następujących krajach: Grecja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indie, Niemcy i Polska. Prezentację przedstawiono nam w szkolnej auli. Każdy kraj miał swojego reprezentanta, który był ubrany w ikoniczny strój pochodzący z danego kraju. Wyłuchaliśmy również narodowe piosenki oraz piosenkę Maryli Rodowicz „Ale to już było” genialnie zaśpiewaną przez Alana Pachowicza
Osobami prowadzącymi byli Kacper Kruk i Filip Żmudziński
Jako kraje wystąpili : Dominika Dereń, Delfina Cieślik, Konstancja Kuczer, Klaudia Adamczyk i Alan Pachowicz

[19:31] Sylwia Pierzchała-Ryznar

Koordynatorem projektu jest Sylwia Pierzchała-Ryznar oraz nauczyciele Krzysztofa Olejnik-Boczoń i Daniel Kruk.